Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Son İletiler

Sayfa: [1] 2 3 ... 8
1
Basın / Nişantaşı
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 09 Aralık 2017, 15:59:33 »
2
Etkinlik / Bowling Turnuvası
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 09 Aralık 2017, 11:42:35 »
3
Kids / Çocuk Defense
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:45:23 »
ÇOCUK İÇİN ÖZ SAVUNMA

YERDE SÜRÜNME TEKNİKLERİ
Yangın durumunda duman yukarı yükselir. Kalan oksijen tabanda birikir. Oksijen yerde olacağından çocuğun kapıya doğru koşmaktan çok yerde sürünmesi gereklidir. İki türlü eğitim yapılmalıdır:
A:Yüz üstü
B.Sırt Üstü: karnında bir şey taşıyarak eğitim yapmalıdır.

KAÇIRILMA ESNASINDA

ARABAYLA KAÇIRMA
Çocuğu kaçırmak isteyen biri en garantili seçenek olarak bir araç kullanacaktır. Bu durumda çocuğunuza o araca girmemesi veya zorluk çıkarması böylece etrafın dikkatini çekmesi için bazı hareketler öğretebilirsiniz.
“İMDAT” “KAÇIRIYORLAR” gibi direkt mesajı verecek şekilde bağırmasını tavsiye edin.
Çocuğa arabanın kapısına ayaklarını dayamasını öğretin. Bu, kurtulmasını sağlamasa dahi kaçıran açısından yorucu ve zorlayıcı bir süreç olacak. Bağırmalarla birlikte dikkat çekecektir.

ARKADAN YUKARI KALDIRILIP KAÇIRILDIĞINDA
A.Çocuk bu durumda kendisini kaçıranın dizine tekme atabilir.
B. Onun kolunu veya elini ısırabilir.

TEHDİT EDİLDİĞİNDE
Çocuğunuz tehdit ediliyorsa çareyi tek başına aramaması yönünde uyarılarda bulunun. Bu tür tehdit durumlarında öğretmen, esnaf gibi bir büyükten yardım istemesini tavsiye edin.

TELEFON NUMARA KAYITLARINI EZBERLEMESİ
Çocuğunuzun yaşı küçük ve dolayısıyla okuma yazma bilmiyor olabilir. Bu durumda bile en azından bir telefonla 155’i aramasını öğretmek mümkündür. Çocuk evde bir tehlike sezerse bu kez de evdeki tuşlu telefonla nasıl arama yapması gerektiği konusunda bilgi verebilirsiniz.ADRESİ EZBERLEMESİ
Her çocuk adresini muhakkak bilmelidir. Olası bir kaybolma veya yardım isteme durumunda polis için en önemli kaynak bu adrestir.

İLK YARDIM DERSİ
Çocuğunuza kol bacak incinmeleri veya kırılmaları konusunda çok basit atel tekniğini öğretirseniz bu daha fazla acı çekmesini önleyecektir. Aynı şekilde bir yanma, haşlanma, elektrik çarpması gibi durumlarda yapılması gerekenler de 7 yaş civarındaki bir çocuk için öğrenilebilir bilgilerdir. 
SİZİN ÇOCUĞUNUZ İÇİN YAPACAĞINIZ ÖNLEMLER:
Her anne baba çocuğunun başına bir şey geldiğinde bazı şeyleri düşünmeye başlar ama öncesi nedense bir vurdumduymazlık vardır. Çocuğunuzun kaybolma riskinden başlayarak, kaybolma veya kaçırılma gibi durumlarda başa çıkmasını sağlamanız mümkün. İşte en temel şekliyle çocuğunuz için yapacaklarınız:
1.Saçında bir tutam kesin ve saklayın.
2.Diş hekiminin çektiği bir röntgeni muhafaza edin.
3.Arkadaşlarını iyi tanıyın.
4.Sosyal olmasını sağlayın.
5.Aidiyet duygusunu geliştirin.
6.Çocuk kaybolduğu o an polise eşkâl tespitini doğru vermeniz gerekli (üzerindeki mont, yaşı, saçı vs.)
4
Kadınlar için öz savunma / Kadınlar için Hayati Bilgiler
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:44:42 »
KADINLAR İÇİN BAZI HAYATİ BİLGİLER
Tecavüz aşamasında mağdur kesinlikle şoka girer kasılır, bu durumu hisseden saldırgan, mağduru bayıltmaya hatta öldürmeye varan saldırılarda bulunur, ancak öldürmeden önce korkutmak ve mağduru ikna etmek ister.
Eğer saldırgan uyuşturucu bir madde almış ise bu durum tamamen değişebilir. Kendinde olmayan saldırganın saldırılarından kurtulmak daha kolay olmaktadır. Önemli olan bu durumda mücadeleyi bırakmamaktadır, o anda hemen duygudaşlık kurulup saldırgan sakinleştirilebilir hatta teslim olur gibi yapıp şok bir ani saldırı hareketi ile bu tecavüz aşamasından kurtulabilirsiniz.
Planlı yapılan psikopat veya sapık saldırıları çok tehlikelidir. Akıllı ve planlı yapılır; sonuç genelde ölümle biter. Önceden yapılan planlar genelde rutin yaşamı sürdüren kadınlara yöneliktir.

Aynı güzergâhı kullanan, kestirme yolları tercih eden, kalabalıktan uzak duran, tenha sokaklarda yalnız yürüyen, araç içine binen ve kapıyı kilitlemeden aynaya bakıp makyaj yapan, eve girerken apartman kapısına gelip arkasını kontrol etmeden kapıyı açan, asansöre yabancı biriyle binen, kapıyı tanımadık kimselere açan kadınlar bu risk grubuna girer.

ACİL DURUMDA YAPACAKLARIMIZ
Bu eğitim sisteminde vaktimizin olmadığı ancak 3 ile 5 sn. arasında oluşan saldırı sonrası yapacağımız bir dizi hareketlerdir. O an şokta olduğumuzu unutmayalım, mantık ile düşünülmüş hareketler değildir, size aniden biri saldırsa hemen gözümüzü kapatırız, saçımızı çekse elimizi çekilen saça doğru uzatırız, boğmaya kalksa,  otomatik olarak,  elimiz boğazımıza gider,  işte bizde bu otomatik hareketler üzerine yoğunlaşarak,  sizlere bazı teknikle göstereceğiz. Bu teknikler kesinlikle kişiye göre uygulanması değişiklik gösterdiğinden, uygulamanın başarılı olması konusunda garanti verilemez.BIÇAKLI SALDIRGANLA KARŞILAŞIRSANIZ:
Kaçmayın (ancak mesafeniz var ise kaçınız). Kaçarsanız ona daha çok cesaret verir ve sizi arkadan bıçaklamasına yol açarsınız. Saldırganın gözlerine bakın; fazla konuşmayın. Ayaklarınızı açık ve aynı hizada tutun, El ve kollarınızın iç kısımlarını kendi vücudunuza veya yüzünüze dönük tutun. (Çünkü koldaki en önemli damarlar iç taraftadır). Diz kapaklarınızı darbeden kurtulmak için kırık halde bulundurun (Biz buna hayat mesafesi diyoruz). Unutmayın! Hayatında hiç bıçak kullanmamış bir kişi sizi asla bıçaklayamaz; ancak cinnet geçirme yahut uyuşturucu madde kullanmış olma ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız. Şiş ve neşter gibi kesici ve deliciler çok tehlikeli olduğundan sadece ayaklara hamle yapınız.

SİLAHLI SALDIRGANLA KARŞILAŞIRSANIZ:
Silahlı saldırgan yanınıza geldiyse tehdit ediyordur ve sizi öldürmeyecektir. Kurtulma şansınız var. Silahı almak ayrı bir eğitim ve beceridir. Unutmayın! Öldürecek kişi tehdit etmez; uzaktan ateş eder. Yapacak bir şey yoktur. Silah sesini duyar duymaz oturun, yatın. Saklanacak ve saldırganın size ulaşamayacağı bir yer varsa kaçın. Yoksa silaha doğru koşun. Sakın kaçmayın. Mesafe varsa sizi vurur.

ARAÇ İÇİNDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Dirseklerinizi kullanın.

ASANSÖRDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Çökün ve kapanın.

APARTMAN GİRİŞİNDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Sırtınızı duvara verin ve bağırın, anahtarlarınızı avuç içine alın ve hedef gözetmeksizin vurun

EVDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Evde kullanabileceğiniz materyalleri belirleyin ve kitabımızdaki sisteme göz atın. Evde çok kalabalık eşyayı kaldırın, sabit telefonlarınızı en az iki değişik odaya koyun
KAPIYA GELEN VE KENDİSİNE POLİS SÜSÜ VEREN SALDIRGANA KARŞI NE YAPABİLİRSİNİZ?
Mesela kapıya biri geldi “polisim” dedi siz bu durumda ne yapacaksınız? Bu durumda hemen şu soruyu sorun:
-Lütfen hangi karakoldan geldiğinizi ve ziyaret sebebinizi söyleyin?
Siz bu arada 155 polisi arayıp karakol ismini verip böyle bir resmi görevlinin kapınızda oluğunu belirtin. 155 Polis İmdat en geç 3 dakika içinde telsiz ile bilgi alıp size neticenin doğru veya yanlış olduğunu bildirecektir. Dikkat ederseniz filmlerde gördüğünüz “kimlik gösterin” sorusuna itibar etmedik. Çünkü günümüzde sahte bir pasaportu bile gerçeğinden ayırt edemeyecek kadar iyi yapıyorlar. Bir polis kimliğini de haydi, haydi yapabilirler. Ayrıca eminiz pek çok okurumuz; gerçek bir polis kimliğinin de neye benzediğini bilmiyordur.

NASIL KAÇACAĞIZ?
Saldırgandan veya saldırıdan kurtulmak için yapılacak en doğru hareketi en sona sakladık: Kaçın. Tabii kaçmayı biliyorsanız… Çünkü kaçmak da en az dövüşmek kadar incelikli bir eylemdir. Kaçmak öz savunmanın da olmazsa olmazlarından biridir. Şimdi size kaçma eylemi konusunda küçük taktikler vereceğim.

UZAKLAŞMA
Uzaklaşmayı üç aşamada değerlendirebiliriz.
Saldırı başlamadan önce
Eğer saldırının başlayacağına dair bir şüpheniz varsa veya gidişat bir saldırının başlayacağını gösteriyorsa oradan hemen uzaklaşmakta fayda vardır. Bu durumda kontrollü biçimde olası saldırı bölgesinden uzaklaşın; ya da o bölgeye hiç girmeyin.
Saldırıdan kurtulduktan sonra
Saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardıysanız artık orada yapacak bir işiniz kalmamış demektir. Saldırganı polise teslim etmek yerine kendiniz polise ulaşıp saldırgan hakkında bilgiler verirseniz daha mantıklı bir iş yapmış olursunuz. Aksi takdirde ne olabilir? Saldırganı etkisiz hale getirdikten sonra hala oralardaysanız az önceki mağlubiyet dolayısıyla daha da hırslanarak size saldırmaya kalkabilir. Bu da beklemediğiniz şekilde zarar görmenize yol açabilir.
Saldırgan uzaklaşınca
Saldırgan, saldırısını gerçekleştirmiş olabilir. Neticede hayatta kalmanız en önemli hadisedir. Yaralanmış olsanız bile eğer hareket edebiliyorsanız hemen ters yöne doğru hareketlenin. Ses çıkarmamaya çalışın.   

BİLİNÇSİZ KAÇMAYIN
Bilinçsiz kaçma ile birçok haber kanallarında araç altında kalan düşen ve kazalarda ölen çok mağdur kadın var. Kaçış mantıksız ve plansız olmamalı; hatta saldırganla konuşma olanağınız varsa kaçış planı bu esnada yapılmalıdır. En kısa sürede saldırgan ETS Sistemi ile incelenmeli ve taranmalı; ardından kaçış gerçekleşmelidir.

ÇIKMAZ SOKAKLARDAN UZAK DURUN
Kaçmak için girdiğiniz sokak çıkmazsa bu felaketiniz olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki çıkmaz sokakları iyi bilin. Tanımadığınız bir bölgedeyseniz Tabelalara dikkat edin. Çünkü çıkmaz sokaklar genellikle araç geçişine kapalı olduğunu anlatmak için işaretlenir

EVDE KAÇMANIZ GEREKİRSE
Hiç ihtimal vermiyor olabilirsiniz. Ancak ya evin içindeyken birinden kaçmanız gerekiyorsa ne yapacaksınız? Bu noktada en mantıklı çare yalnızca sizin bildiğiniz ve içeriden kilitlenebilen bir kapının ardına sığınmaktır. Kapıyı destekleyecek bir sandalye veya çekebileceğiniz bir masa komodin gibi nesnelerin burada bulunması halinde işiniz son derece kolay olur. Bunun dışında evin içinde kaçacağınız odada bir paralel telefon bulunması ya da camı açıp bağırmanızı sağlayacak bir pencere olması da yine hayatınız kurtulmasına yardım edebilir.

EVDEN KAÇMANIZ GEREKİRSE
Bazen kapınızı içerden birçok kilitle sağlamlaştırabilirsiniz. Peki, saldırganlardan korunmak için denediğiniz bu yöntem bir deprem durumunda neye mal olur? Evet, bildiniz; hayatınıza…  Bu nedenle evden bir de kolay çıkış yolunuz olmalı.


MÜCADELE ESNASINDA KENDİNİZİ KORUYUN
Mücadele esnasında darbeler alabilirsiniz. Önemli olan bu darbeleri almanız değil, hayati organlarınıza öldürücü darbeler almanızı önlemektir. Şimdi de bunun için dikkat etmeniz gereken taktiklere göz atalım. 
1. Damarlarınıza dikkat edin. Özellikle kesici aletlerle yapılan saldırılarda kollarınıza alacağınız darbelere dikkat edin. Bazen tek bir kesik bile kan kaybından ölmenize yol açabilir. Bunun gibi boyun ve kasıktaki damarlarınızı koruyun. Bunun için internetten bir anatomi atlasına bakabilirsiniz.
2.Göz ve kasıklara dikkat edin. Gözünüze ve kasıklarınıza darbe almamaya ya da en azından bu darbeleri yumuşatmaya dikkat edin.
3.Kafa her zaman sağlamdır ancak ense eller kenetlenerek korunmalıdır
4.Şok halinde kesik, kesik nefes alacağımızdan, karnımıza darbe almaktan çekinmemiz gerekir. Eğer yine de böyle bir darbeye maruz kalırsanız, aldığınız her darbede bağırın. Bu nefesinizin dışarı çıkmasına yardım edecektir. Böylece akciğerlerde bir zedelenmeden korunmuş olursunuz.
5.Bıçaklanmış olabilirsiniz. En önemli olan kısımlara hemen el ile tampon uygulayın.
6.Yaralı durumdaysanız ve saldırgan uzaklaşmışsa kaçmaya devam etmeyin. Yaralarınızı
Gözden geçirin. Özellikle kanı durdurmaya çalışın.


KAÇMAK AMA NASIL?
Kaçmak sadece koşmak olmamalı, saldırganın saldırılarından en az zarar görmek ve zarar vermek de kaçma sisteminde en başta yer alır.

SON NOT:
Burada önemle vurgulamak istiyorum mücadele etmek sadece vurmak ile sınırlı değildir,
Bağırmak, tırnaklar, topuklu ayakkabı, kalem, ağlamak, hatta sapığın psikolojisine uyum
Sağlamak bir mücadeledir.

ÇOCUĞUNUZUN YANINDA SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Çocuğunuza önceden talimat verin. Yanınızdan ayrılmasın. Siz saldırganla boğuşmaya geçmeden önce telefonunuzu ona verin; hemen polisi aramasını söyleyin. Unutmayın iyi eğitim almış 7 yaşındaki bir çocuk bir güvenlik görevlisinden daha etkilidir. Toplum çocuğa karşı hassas olduğundan yardım daha çabuk ve etkili olacaktır.

Yukarıda verilen yönergeler acil durumda gerçekleşen saniyelik yaptırımlardır. Düşünmeye çok az vakit olacağından saldırı hala siz önlem alırken devam edebilir. Bu durumlarda ölü numarası yapmak bazen çözüm bile olabilir. Gücünüz varken kaçabilirsiniz; ama ölü numarasında saldırı cinnet geçiren için devam edebilir de. O an tercih yapmak çok zordur, gelişen olayın seyri ancak bunu belirler. Biz burada ne yazarsak yazalım sizin o an yaşadığınız durum ve ortam hayatta kalıp kalmayacağınızı belirler.

ÇOCUK ÖZ SAVUNMA TAKTİKLERİ

Çocuklarımız bizim her şeyimizidir, onlar için çalışır, onlar için yaşarız. Çocuklarımız için gerekli önlemleri alıyor muyuz? Onlara ne öğretiyoruz? Sadece “tanımadığınız kişilerden hiçbir şey alma” mı diyoruz? Peki, o tanımadığımız kişi ona saldırırsa ne yapabilir. Sizin başınıza bir trafik kazası geldi çocuk ne yapacak? Evde yalnız kaldı kapı çalıyor? Senaryolar uzayabilir.

Çocuklarımız doğru eğitilirse yeri gelir sizin hayatınızı bile kurtarabilir. Büyükler hep çocukları koruma içgüdüsüyle onlara ağır işlerin de dahil olduğu ancak aslında kendine güvenlerini kazanacakları işleri yaptıramazlar. Hâlbuki çocuklarımız inanılmaz derecede zeki ve çeviktir. Sizin geçemediğiniz her yerden geçer ve sizden hızlıdırlar, çabuk öğrenir ve hemen uygularlar

Her şeyden önce burada vereceğim ufak bilgilerin size çok yardımcı olacağını düşünmekteyim.
Uzun yıllardır çocuk öz savunma dersleri veriyorum. Günümüzde ders verdiğim bütün çocuklarda hep bir sorunla karşılaştım: Her gelen çocuğun ritim bozukluğu gösterdiğini küçük egzersizleri dahi yapamadığını gördüm. Kendi çocukluğumu hatırladığım 1970’li yıllarda biz bu hareketlerin daha karmaşıklarını tek gösterişte anlayabiliyorduk. Şimdiki çocuklar asla anlayamıyor. Bu durumu bilgisayar çağının etkisi olarak görüyorum. Bilgisayarın çocukları bedenen çok kötü etkilemiş olduğunu düşünüyorum. Ben de bunun üzerine oyunla karışık bir sistem geliştirdim. Tabii, bir günde değil ama üç ayda sistem etkili oluyor. Temel prensip olarak çocuğun ilgisi üzerine gidilerek el becerisine dayalı bir eğitim sistemi. Bunun başarılı olduğunu deneyerek gördüm. Bu konu oldukça kapsamlı olduğundan ancak başka bir kitapla anlatmak mümkün. Bu nedenle şimdilik yalnızca acil durumda yapılabilecekler konusunda bazı bilgiler vermekle yetineceğiz.


5
Kadınlar için öz savunma / Kap Kaç
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:42:59 »
KAPKAÇ
Kapkaç esnasında en büyük sorun saldırganın çantasını bırakmayan kadını sürüklemesidir.
1.Çantayı mümkünse bırakın
2.Kapkaç yapan kişiyi kovalamayın çünkü çete halinde çalışırlar
3.Mümkünse değerli eşyalarınızı ve özellikle telefonunuzu çantaya koymayınız
4.Telefon yanınızda ise hemen oturun ve polisi arayın
5.Polise eşkal ve konum tarifi yapınız
Kap Kaç gasp suçu ile nitelendirildiğinden artık günümüzde saldırı ve eylemler cezaların artması ile azalmıştır.
6
Kadınlar için öz savunma / tecavüz aşamasında defense
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:41:47 »
TECAVÜZ AŞAMASINDA YAPILACAK SAVUNMA TEKNİĞİ
Tecavüz aşamasında saldırgan sizi yere yatırmış olabilir veya baygın halde uyanmış olabilirsiniz bu durumda en uygun teknik koridoru kullanmak bir el ile boynunuzu tutan eli tutmak diğer el ile saldırganın suratına saldırıp görmesini engellemek daha sonra karnınızdan iterek kalkmayı deneyiniz. Şok halinden çıkmak zaman alabilir şoktan ilk çıkış panik durumuna geçişi sağlar bu aşamada bilinç tam yerinde olmadığından bağırmak ağlamak gibi duygusal baskılar öne çıkar bu aşamada en çabuk şekilde durumunuzu anlamanız gerekir. Hasar almış olabilir veya elleriniz bağlanmış zor bir durumda olabilirsiniz. Sakin olmak için nefes alışlarınızı düzenlemeniz gerekir. Biz burada kitaplar dolusu yazmaya kalksakta o an durum ve pozisyon her ne ise kurtulmaya çalışın
     

7
Kadınlar için öz savunma / Saç Çekilmesi
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:37:42 »
SAÇ ÇEKİLMESİ:

Saç arkadan veya önden çekildiğinde asla direnç göstermeyin çekilen yöne doğru hareket ediniz bu esnada diğer el ile çeken elin üstüne saçın kopmaması ve fazla acı duymamak için elinizle bastırınız diğer el ile atak yapmayı deneyiniz.  Önden Saç çeken kişinin saçı tutan eli bombe yaptığından dolayı iki elle yukarıdan aşağı kafanıza doğu vuruş yapıldığında saldırganın birinci parmak boğumlarında şidettli acı ve kırılmalar olur hemen saçı bırakır. Vuruş yaparken iki elinizin kenetli olması gerekir.
8
Basic combative / Basit Çalışma Şekilleri
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:36:50 »
EVDE ÖZ SAVUNMA ANTRENMANLARI

HAZIRLIK:
Bu teknikleri öğrenmeden önce önemli olan üç kuralı şöyle özetleyebiliriz. 1.Gör 2.Kontrol et 3. Atak yap. Gördüğünüz gibi üç kural aslında üç aşamayı da temsil ediyor. Niye? Çünkü bir arkadaşınız gereksiz bir şaka yaparak size arkadan dokunabilir. Sizin onu tanımanıza fırsat vermeden yanınıza yaklaşabilir.

A. GİYİM: tişört, spor ayakkabı evde dahi olsanız spor ayakkabı ile çalışmanız gereklidir, dış ortamda yalınayak olamayacağınız düşünülmektedir. Çalışırken terk edemediğiniz rutin kullandığınız çanta vs. yanınızda olmasını tavsiye etmekteyiz.  Öz savunma yaparken evde dahi olsanız lütfen spor ayakkabı giyiniz, eğer dışarıda kullandığınız ayakkabıya yakın giyerseniz daha iyi sonuç alırsınız.

B. ISINMA:

Isınma tekniğimiz olmayacak çünkü biz ring dövüşü, uzun koşu veya kondisyon çalışması yapmayacağız.

C. MESAFE ÇALIŞMASI
Mesafeler: Her vuruşun bir mesafesi vardır, yumruk mesafesinde tekme, tekme mesafesinde yumruk atmak zordur uzmanlık ister. Bu sebep ile vuracağınız vuruşu mücadele sistemi sırasında sizin belirlemeniz gerekir kişi sizi arkadan kucaklar ise siz ona ancak geri dirsek vurabilirsiniz.

D. MALZEME
Darbe Yastığı en basit nasıl yapılır ve uygulamaları

 

YASTIK VE MİNDER:  Bazen duvarı delmek ve yükse maliyetler ile torba almak zor olabilir en ekonomik ve ucuz şekli ile evdeki bir yastığı veya minderi feda edin. Bunun için duvara çakılı olan bir civi ile yastık veya mindere bir ip bağlayın ve bağladığınız ipi bu çiviye takın. Yastığın veya minderin omuz seviyesinde olmasına özen gösterin..


DERS 1: KOL VURUŞLARI
Darbe yastığına en kullanışlı vuruşlar

 

1. HAMMERFIST: ÇEKİÇ YUMRUK
1.Öne Çekiç Yumruk: Çekiç yumruk,  köprücük kemiği, burun, kalp kemiği
2.Yana Çekiç yumruk: Şakaklara, surata, boğaza
3.Geriye Çekiç Yumruk: Hedef gözetmeksizin
4.Yukarıdan aşağı çekiç yumruk: Enseye1.TOKAT:
 
Bazen panik halinde kemiksi kısımlara yumruk atabiliriz bu durumda el parmak kemikleri sakatlanabilir.
1.Yanlara tokat
2.Yukarıdan aşağı

1.DİRSEK:

Mücadelenin %70’ini dirsekler oluşturur ve çok etkili bir vuruş sistemidir, ancak dirsekte vurulacak bölge çok önemlidir. Dirsek vuruşlarının yapılması için mesafe çalışmasının bilinmesi gereklidir, eğer mesafeniz kısa ise dirsek; uzun ise çekiç yumruk atılır.
Dirsekler genel olarak tüm dövüş sanatları sisteminde dikey ve yatay olmak üzere ikiye ayrılır ve birçok mücadelede yasaklanmıştır en tehlikeli olanı yukarıdan aşağı atılan dirsek darbesidir. Hatta bazı UFC maçlarında yukarıdan aşağı dirsek darbesi yasaktır.

A-Dikey Dirsek Vuruşları:
Gerideki saldırgan yönüne
1.Orta Seviye: Güneş ağı sinir merkezine yapılan etkili bir vuruştur.
2.Yukarı Seviye: Çeneye eğilerek yapılan bir vuruştur
Öndeki saldırgan yönüne
1.Aşağıdan Yukarı: Çeneye yapılan bir vuruş
2.Yukarıdan Aşağı: Enseye Yapılan Bir vuruş

B-Yatay Dirsek Vuruşları

1.Sağ ve Sol Yöne: Otururken veya araba içinde yanımızdaki saldırgana vuruş için kullanılır
2.Ön Tarafa Sağ ve Sol: Önümüzde duran saldırganın çenesine vurulan bir dirsek darbesi

Kafa vuruşu için çalışma
Kafa alın ile yapılmalı boyun omurlarında eğim ve oynama olmamalı boyun kafa ile düz hareket ederek akın hedefe temas etmelidir. Boyun kasları çabuk kasılan ve hemen kendini korumaya alan bir yapısı olduğundan vuruş esnasında boyun bölgesinde dönme ve aşırı eğimler sağlık açısından tehlike yaratabilir.

DERS 2: BACAK VURUŞLARI:

Uzak doğu ve birçok dalda bacak vuruşları üçe ayrılır;  aşağı, orta ve yukarı bu vuruş bölgeleri birçok stilde ring dövüşlerinde puanlama standart olarak karşımıza çıkar. Biz sporcu değiliz ve bizi ilgilendiren sadece aşağı vuruşlardır. Unutmayalım ki bacağımızı yukarı kaldırdıkça esneklik ve denge gerekir bu duruma ulaşmak uzun zaman ister.

DERS 3: KASIKVURUŞU (DİZ KULLANMAK)

Kasık vuruşu yapmadan önce dikkatli düşünmek gerekir. Omurilikten çıkan wegus siniri kalbi yavaşlatan bir sinirdir, bu sinir kalpten sonra kasıklara kadar uzanır, kasıklara yapılacak vuruşta saldırgan şoka girebilir bu şokun adı: WAGA WAGAL ŞOK olarak geçer ve kalp atışlarını yavaşlatır ölüm tehlikesi arz eder. Hukuksal sorun teşkil eder  meşru müdafaa durumu haricinde yapılmaması tavsiye edilir. Kasık vuruşu ayakkabı bağ kısmı ile tam apış arasına yapılan vuruş ve diz ile resimdeki gibi mesane bölgesine yapılan vuruş olarak ayrılır diğer vuruş  risk arz ettiğinden gösterilmemiştir.

SOPA ve BIÇAĞA KARŞI SAVUNMA TEKNİKLERİ
Sopa saldırılarından çok basit bazı teknikler ile kurtulacağız.
Saldırgan genelde kullanacağı sopayı 60 cm. civarında seçer çünkü taşıması kolay ve vurması daha hızlı olacaktır.

SOPA SAVUNMA TEKNİĞİNDE DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:

1.Mesafe (Distance)
2.Yönlendirme (Redirect)
3.Atak (Attack)
4.Elden alma (Disarm)
Yukarıdaki maddeler çok uzun konularla zamana dayalı en az 3 ayda oluşacak bir öğretim sistemidir biz sadece mesafe ve elden alma olarak inceleyeceğiz.

MESAFE: (Distance)
Rakip size sopa ile vurmak için en az sopa mesafesi kadar yakın olmalıdır. Sopadan asla kaçmayacağız, amacımız bize vuracak mesafeyi azaltmak ve içeri girmektir.
İkinci Periyot:
Sopa içine giriş sonrası el veya dirseğe itme basıncı uygulayacağız.
Üçüncü Periyot:
Rakipteki sopayı ya düşüreceğiz, yada etkisiz hale getireceğiz.
Sopa saldırılarında en önemli defense tekniğindeki değişim karşı saldırı temi yoksa çift elle saldırı durumudur.
1.Eğer saldırı çift el ile direk mesafeyi azaltıp içeri girebiliriz ve saldırganın açık yönleri çoktur.
2.Eğer saldırgan tek el ile geliyorsa seri vuruşlar beklemeliyiz, bu durumda mesafeyi iç ve dış defense olarak ayırmamız gereklidir.
Unutmayın sopa sadece tahtadan olmaz demir bir çubuk ve kesici bir döner bıçağı da olacağından asla sopaya blok yapmayınız.
Kafaya ve eklem yerlerinize darbe almamaya çalışınız.
Beyzbol sopası:
Genelde Amerika ülkesinde kullanılır. Bu durumda en iyi hızlı bir kaçış ve hemen mesafeyi daraltmak veya direk olarak omuz ile 45 dereceden içeri girmek gerekir.

BOĞAZ SIKILMASI
Bu saldırı şekilleri şok adı altında toplanır, önden, yandan ve arkada olmak üzere üç grup halinde incelenir.
ÖNDEN ŞOK SALDIRI:
Bu saldırıda güç vermekten çok koridor ve kol iç aralıklarını görmek ve uygun noktaya vurmak gerekir

ŞOK SALDIRI DURUMUNDA KORİDOR KULLANIMI
Güçsüz olan eliniz ile nefes almanızı sağlayın ve sizi tutan eli tutun diğer el ile dim mak (sinir noktalarına) noktalarına vurnuz

GERİ ŞOK SALDIRILARI:
Geri şok saldırılar genelde suikast ve bilinmeyen saldırılardır kişiyi görmeden beden asla cevap vermez bu neden ile bu tip saldırılar çok tehlikelidir. Saldırıyı minimuma indirmek ancak hızlı bir şekilde geriye dönme ile mümkündür.

YAN YAPILAN ŞOK SALDIRILARI:
Yan saldırıları genelde çoklu saldırılarda gerçekleşir bir saldırgan önden veya arkadan saldırır diğeri yandan saldırıyı gerçekleştirir.

TEK EL İLE YAPILAN ŞOK SALDIRILARI
Saldırgan bu tür saldırılarda bir elini boğaz bölgesine götürür diğer elini vurmak için hazırlar, sizin en kısa sürede cevap vermeniz gerekir aksi halde nefes alamazsınız, burada önemli olan kesinlikle saldırganın elini açmaya uğraşmayın zaman kaybı olur.

AYI KUÇAKLAMALARI
Bu tür saldırılar iki kişi arasında mücadele esnasında diğer bir kişinin ayırması sonucu saldırgan tarafından hasar almamıza neden olur, kavga esnasında ayıran üçüncü kişiler her zaman tehlike arz eder.
Ayı kucaklamaları eller açık ön ve arkadan, eller kapalı ön ve arkadan olmak üzere iki grupta incelenir.
ELLER AÇIK ÖNDEN AYI KUÇAKLAMASI:
Saldırgan genelde bu pozisyonda, sizi yukarı kaldırır veya geriye doğru iter ve bu pozisyonda ellerimiz saldırgana göre açık olduğundan avantaj bizdedir. Her zaman ilk yapacağımız saldırı gözleredir.

ELLER KAPALI ÖNDEN AYI KUÇAKLAMASI
Bu pozisyonda asla kurtulmaya çalışmamak gerekir yoksa güç harcarız yapacağımız öncelikli hareket  saldırgan ile aramızda boşluk sağlamak eğer boşluk sağlayamıyorsak diz kullanmak en akıllıca hareket olacaktır.

ELLER KAPALI ARKADAN AYI KUÇAKLAMASI
Bu saldırı genelde çekme şeklinde olur veya havaya doğru kaldırılır, self defense sisteminde en zor olan kilit şeklidir birkaç değişik teknik uygulanır en pratik olanı eğilerek saldırgan ile aramızda mesafe kazandıktan sonra yan durmayı başarırsak kasığa birkaç hamle yapmaktır, bu kilitlerde kalça kasımızı kullanmak ikinci bir alternatif olabilir.

BOYUN KİLİTLERİ
Boyun yedi omurdan oluşur ve bedenimizin en zayıf ve risk arz eden bölgesidir. Önden, arkadan  ve yandan tutuşlar olabilir. Boyun kilitlerinde çok hızlı defense durumunda cevap vermemiz gerekir. Boynumuzun yanlarında karotis adında iki tane şah damarımız vardır, bu damarlar beynimize kam pompalar eğer gerekli çabukluğu gösteremez isek  bir dakika içinde bayılırız.

ARKADAN BOYUN KİLİT
Bu sistem saldırılarda arkadaki saldırganın görmesini engellemek gerekir serberst olan elimizin bir tanesi boşta iken diğeri saldırganın suratını taramalıdır.
 
YANDAN BOYUN KİLİT
Bu sistem saldırılarda kesinlikle boynunuzu kilitlenen gücün yönüne doğru hareket yaparken ayağınızı güç yönünde hareket ettirmeniz gereklidir.
 
ÖNDEN BOYUN KİLİT (GİYOTİN)
En tehlikeli boyun kilit şeklidir bu durumdan çok çabuk hareket ederek kurtulmak gerekir.
Kasık vuruşu ile boyun kilit açma vuruşu aynı anda yapılmalıdır, kasık vuruşundan sonra kafasını eğen saldırgana, dikey yukarı dirsek vuruşu yapılmalıdır.
9
Kadınlar için öz savunma / Mücadele ve Önemli ayrıntılar
« Son İleti Gönderen: Bülent Çetin 08 Aralık 2017, 13:31:42 »
MÜCADELE VE SALDIRI SIRASINDA KOLLUK KUVVETLERİNE İZ BIRAKMA
Olası bir saldırıda saldırganla mücadele ederken unutulmaması gereken bazı hususlar vardır. Bunlardan biri de iz bırakmadır. Olay yeri inceleme yapan polis birimleri “HER TEMAS BİR İZ BIRAKIR” ilkesiyle araştırmalarını sürdürür. Bu nedenle saldırıyı savuşturmak kadar sonrasını da düşünmek gerekir. Peki, bu durumda neler yapılabilir?

Siz de olası bir saldırıda saldırgandan bir iz veya kanıt almaya çalışın.
Belirtici unsurları kayıt edin. Saldırganın giyimi, sakalı, dövmesi, boyu, yöresel ağzı gibi hususlara dikkat edin.
Saldırganı savuştursanız bile muhakkak tırmalayın, saçını koparın, ısırın. Derisi tırnağınızda kalsın, saçını saklayın, diş izlerinizi taşısın.

YOLDA YÜRÜRKEN BEKLENMEDİK SALDIRILAR
Çantanıza saldırı olabilir veya sizi izleyen biri size kötülük yapmak için saldırıya hazırlanır veya sizi tutmak ister bu gibi durumlarda ilk önce saldırganı görmek ve size karşı elindeki kozları tespit etmek gerekir. Defense yapılacaksa hızlı düşünmek gerekir ve sonrası hızlı kaçmak

ARAÇ İÇİNDE DIŞTAN SALDIRI:
Bu durumda araçtan inmeden araç kapısı açıkken yapılan vuruşlardır. Destek olarak araç içinde sağlanmalıdır.
Eğer Araçta iseniz ve dışarıdan saldırıya maruz kaldınız ve mücadele etmek isterseniz:
Kapınızı az açın ve sağ yanınıza yatarak saldırgan kapıya yaklaştığında ayaklarınızla, hızlı bir şekilde kapıya statik şok bir çarpma etkisi ile  vurunuz ve saldırgan yaklaşık yarım tonluk bir basınç darbesi alacaktır. Sonra oradan en kısa sürede uzaklaşın. (Bedenimizin en güçlü kası; kalça ve ayak kaslarıdır. Bu nedenle kalça kasını kullanarak vuracağımız her darbe en güçlü darbedir.

ARAÇ İÇİNDE MÜCADELE TEKNİĞİ
Araç içine saklanmış veya araç içindeyken kapıyı açık unutma durumunda saldırganın araç içine girmesi. Bu sistem saldırılarda şok ve panik durumu yaşanır saldırıyı savunma durumunuz ve sonrası vuruş alanınız çok kısıtlı olmaktadır. Yan yapılan vuruşlar dirsek veya kesme, tokat etkilidir.10
EV GİRİŞ ÇIKIŞLARINDA DİKKAT EDİLCEK HUSUSLAR

Apartmana girerken durup arkaya bakın. Kimsenin gelmediğinden emin oluncaya kadar anahtarınızı çıkarmayın
Apartman otomatiği yanarken içeri girmeyin birisi vardır bekleyin. Gerekirse içerde şüpheli varsa bütün zillere basınız ve panik havası yaratarak saldırganın kaçmasına neden olursunuz.
Asansöre bineceğiniz kişileri sosyo-kültürel yapılarına bakarak puan verin, şüphelenirseniz binmeyin.
Eğer tehdit alıyorsanız ev veya ofis çıkışlarında gördüğünüz ilk taksiye binmeyin; mümkünse sürekli kullandığınız taksi noktalarından taksi çağırın.
Ev çıkışlarınızda uzun ve seyrek insanlı yolları kullanmayın.
Geliş ve dişlerde sürekli rutin yolları kullanmayın ara sıra değişik yollar deneyin.
Geliş gidiş saatlerini ara sıra değiştirin
Uzun bir yere gittiğinizde posta kutusunu boşaltması için bir arkadaşınıza rica edin.
Eğer mahalle gibi bir kültür varsa bakkal ve manav, kasaptan azda olsa alışveriş yapın. Seviyeli birer “merhaba” sizi yormayacaktır.
Yürürken birden durun ve arkanızdaki kişilere bakın; sonra diğer saat ve günlerde aynı işlemleri tekrarlayın. Eğer aynı surat ve takip belirtileri varsa dikkatli olun.
Paspas altı, posta kutusu vs. yerlere anahtar koymayın.
Telefonunuzda orta beş numaraya hızlı atama ile Polis imdat gibi çağrı numaralarını kayıt edin.
Sayfa: [1] 2 3 ... 8