Hoşgeldiniz Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya kayıt olun.

Gönderen Konu: Kadınlar için Hayati Bilgiler  (Okunma sayısı 311 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bülent Çetin

  • Master
  • Krav Maga Türkiye
  • ******
  • İleti: 71
  • Krav Maga Turk İstanbul
Kadınlar için Hayati Bilgiler
« : 08 Aralık 2017, 13:44:42 »
KADINLAR İÇİN BAZI HAYATİ BİLGİLER
Tecavüz aşamasında mağdur kesinlikle şoka girer kasılır, bu durumu hisseden saldırgan, mağduru bayıltmaya hatta öldürmeye varan saldırılarda bulunur, ancak öldürmeden önce korkutmak ve mağduru ikna etmek ister.
Eğer saldırgan uyuşturucu bir madde almış ise bu durum tamamen değişebilir. Kendinde olmayan saldırganın saldırılarından kurtulmak daha kolay olmaktadır. Önemli olan bu durumda mücadeleyi bırakmamaktadır, o anda hemen duygudaşlık kurulup saldırgan sakinleştirilebilir hatta teslim olur gibi yapıp şok bir ani saldırı hareketi ile bu tecavüz aşamasından kurtulabilirsiniz.
Planlı yapılan psikopat veya sapık saldırıları çok tehlikelidir. Akıllı ve planlı yapılır; sonuç genelde ölümle biter. Önceden yapılan planlar genelde rutin yaşamı sürdüren kadınlara yöneliktir.

Aynı güzergâhı kullanan, kestirme yolları tercih eden, kalabalıktan uzak duran, tenha sokaklarda yalnız yürüyen, araç içine binen ve kapıyı kilitlemeden aynaya bakıp makyaj yapan, eve girerken apartman kapısına gelip arkasını kontrol etmeden kapıyı açan, asansöre yabancı biriyle binen, kapıyı tanımadık kimselere açan kadınlar bu risk grubuna girer.

ACİL DURUMDA YAPACAKLARIMIZ
Bu eğitim sisteminde vaktimizin olmadığı ancak 3 ile 5 sn. arasında oluşan saldırı sonrası yapacağımız bir dizi hareketlerdir. O an şokta olduğumuzu unutmayalım, mantık ile düşünülmüş hareketler değildir, size aniden biri saldırsa hemen gözümüzü kapatırız, saçımızı çekse elimizi çekilen saça doğru uzatırız, boğmaya kalksa,  otomatik olarak,  elimiz boğazımıza gider,  işte bizde bu otomatik hareketler üzerine yoğunlaşarak,  sizlere bazı teknikle göstereceğiz. Bu teknikler kesinlikle kişiye göre uygulanması değişiklik gösterdiğinden, uygulamanın başarılı olması konusunda garanti verilemez.BIÇAKLI SALDIRGANLA KARŞILAŞIRSANIZ:
Kaçmayın (ancak mesafeniz var ise kaçınız). Kaçarsanız ona daha çok cesaret verir ve sizi arkadan bıçaklamasına yol açarsınız. Saldırganın gözlerine bakın; fazla konuşmayın. Ayaklarınızı açık ve aynı hizada tutun, El ve kollarınızın iç kısımlarını kendi vücudunuza veya yüzünüze dönük tutun. (Çünkü koldaki en önemli damarlar iç taraftadır). Diz kapaklarınızı darbeden kurtulmak için kırık halde bulundurun (Biz buna hayat mesafesi diyoruz). Unutmayın! Hayatında hiç bıçak kullanmamış bir kişi sizi asla bıçaklayamaz; ancak cinnet geçirme yahut uyuşturucu madde kullanmış olma ihtimaline karşı dikkatli olmalısınız. Şiş ve neşter gibi kesici ve deliciler çok tehlikeli olduğundan sadece ayaklara hamle yapınız.

SİLAHLI SALDIRGANLA KARŞILAŞIRSANIZ:
Silahlı saldırgan yanınıza geldiyse tehdit ediyordur ve sizi öldürmeyecektir. Kurtulma şansınız var. Silahı almak ayrı bir eğitim ve beceridir. Unutmayın! Öldürecek kişi tehdit etmez; uzaktan ateş eder. Yapacak bir şey yoktur. Silah sesini duyar duymaz oturun, yatın. Saklanacak ve saldırganın size ulaşamayacağı bir yer varsa kaçın. Yoksa silaha doğru koşun. Sakın kaçmayın. Mesafe varsa sizi vurur.

ARAÇ İÇİNDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Dirseklerinizi kullanın.

ASANSÖRDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Çökün ve kapanın.

APARTMAN GİRİŞİNDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Sırtınızı duvara verin ve bağırın, anahtarlarınızı avuç içine alın ve hedef gözetmeksizin vurun

EVDE SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Evde kullanabileceğiniz materyalleri belirleyin ve kitabımızdaki sisteme göz atın. Evde çok kalabalık eşyayı kaldırın, sabit telefonlarınızı en az iki değişik odaya koyun
KAPIYA GELEN VE KENDİSİNE POLİS SÜSÜ VEREN SALDIRGANA KARŞI NE YAPABİLİRSİNİZ?
Mesela kapıya biri geldi “polisim” dedi siz bu durumda ne yapacaksınız? Bu durumda hemen şu soruyu sorun:
-Lütfen hangi karakoldan geldiğinizi ve ziyaret sebebinizi söyleyin?
Siz bu arada 155 polisi arayıp karakol ismini verip böyle bir resmi görevlinin kapınızda oluğunu belirtin. 155 Polis İmdat en geç 3 dakika içinde telsiz ile bilgi alıp size neticenin doğru veya yanlış olduğunu bildirecektir. Dikkat ederseniz filmlerde gördüğünüz “kimlik gösterin” sorusuna itibar etmedik. Çünkü günümüzde sahte bir pasaportu bile gerçeğinden ayırt edemeyecek kadar iyi yapıyorlar. Bir polis kimliğini de haydi, haydi yapabilirler. Ayrıca eminiz pek çok okurumuz; gerçek bir polis kimliğinin de neye benzediğini bilmiyordur.

NASIL KAÇACAĞIZ?
Saldırgandan veya saldırıdan kurtulmak için yapılacak en doğru hareketi en sona sakladık: Kaçın. Tabii kaçmayı biliyorsanız… Çünkü kaçmak da en az dövüşmek kadar incelikli bir eylemdir. Kaçmak öz savunmanın da olmazsa olmazlarından biridir. Şimdi size kaçma eylemi konusunda küçük taktikler vereceğim.

UZAKLAŞMA
Uzaklaşmayı üç aşamada değerlendirebiliriz.
Saldırı başlamadan önce
Eğer saldırının başlayacağına dair bir şüpheniz varsa veya gidişat bir saldırının başlayacağını gösteriyorsa oradan hemen uzaklaşmakta fayda vardır. Bu durumda kontrollü biçimde olası saldırı bölgesinden uzaklaşın; ya da o bölgeye hiç girmeyin.
Saldırıdan kurtulduktan sonra
Saldırganı etkisiz hale getirmeyi başardıysanız artık orada yapacak bir işiniz kalmamış demektir. Saldırganı polise teslim etmek yerine kendiniz polise ulaşıp saldırgan hakkında bilgiler verirseniz daha mantıklı bir iş yapmış olursunuz. Aksi takdirde ne olabilir? Saldırganı etkisiz hale getirdikten sonra hala oralardaysanız az önceki mağlubiyet dolayısıyla daha da hırslanarak size saldırmaya kalkabilir. Bu da beklemediğiniz şekilde zarar görmenize yol açabilir.
Saldırgan uzaklaşınca
Saldırgan, saldırısını gerçekleştirmiş olabilir. Neticede hayatta kalmanız en önemli hadisedir. Yaralanmış olsanız bile eğer hareket edebiliyorsanız hemen ters yöne doğru hareketlenin. Ses çıkarmamaya çalışın.   

BİLİNÇSİZ KAÇMAYIN
Bilinçsiz kaçma ile birçok haber kanallarında araç altında kalan düşen ve kazalarda ölen çok mağdur kadın var. Kaçış mantıksız ve plansız olmamalı; hatta saldırganla konuşma olanağınız varsa kaçış planı bu esnada yapılmalıdır. En kısa sürede saldırgan ETS Sistemi ile incelenmeli ve taranmalı; ardından kaçış gerçekleşmelidir.

ÇIKMAZ SOKAKLARDAN UZAK DURUN
Kaçmak için girdiğiniz sokak çıkmazsa bu felaketiniz olabilir. Bulunduğunuz bölgedeki çıkmaz sokakları iyi bilin. Tanımadığınız bir bölgedeyseniz Tabelalara dikkat edin. Çünkü çıkmaz sokaklar genellikle araç geçişine kapalı olduğunu anlatmak için işaretlenir

EVDE KAÇMANIZ GEREKİRSE
Hiç ihtimal vermiyor olabilirsiniz. Ancak ya evin içindeyken birinden kaçmanız gerekiyorsa ne yapacaksınız? Bu noktada en mantıklı çare yalnızca sizin bildiğiniz ve içeriden kilitlenebilen bir kapının ardına sığınmaktır. Kapıyı destekleyecek bir sandalye veya çekebileceğiniz bir masa komodin gibi nesnelerin burada bulunması halinde işiniz son derece kolay olur. Bunun dışında evin içinde kaçacağınız odada bir paralel telefon bulunması ya da camı açıp bağırmanızı sağlayacak bir pencere olması da yine hayatınız kurtulmasına yardım edebilir.

EVDEN KAÇMANIZ GEREKİRSE
Bazen kapınızı içerden birçok kilitle sağlamlaştırabilirsiniz. Peki, saldırganlardan korunmak için denediğiniz bu yöntem bir deprem durumunda neye mal olur? Evet, bildiniz; hayatınıza…  Bu nedenle evden bir de kolay çıkış yolunuz olmalı.


MÜCADELE ESNASINDA KENDİNİZİ KORUYUN
Mücadele esnasında darbeler alabilirsiniz. Önemli olan bu darbeleri almanız değil, hayati organlarınıza öldürücü darbeler almanızı önlemektir. Şimdi de bunun için dikkat etmeniz gereken taktiklere göz atalım. 
1. Damarlarınıza dikkat edin. Özellikle kesici aletlerle yapılan saldırılarda kollarınıza alacağınız darbelere dikkat edin. Bazen tek bir kesik bile kan kaybından ölmenize yol açabilir. Bunun gibi boyun ve kasıktaki damarlarınızı koruyun. Bunun için internetten bir anatomi atlasına bakabilirsiniz.
2.Göz ve kasıklara dikkat edin. Gözünüze ve kasıklarınıza darbe almamaya ya da en azından bu darbeleri yumuşatmaya dikkat edin.
3.Kafa her zaman sağlamdır ancak ense eller kenetlenerek korunmalıdır
4.Şok halinde kesik, kesik nefes alacağımızdan, karnımıza darbe almaktan çekinmemiz gerekir. Eğer yine de böyle bir darbeye maruz kalırsanız, aldığınız her darbede bağırın. Bu nefesinizin dışarı çıkmasına yardım edecektir. Böylece akciğerlerde bir zedelenmeden korunmuş olursunuz.
5.Bıçaklanmış olabilirsiniz. En önemli olan kısımlara hemen el ile tampon uygulayın.
6.Yaralı durumdaysanız ve saldırgan uzaklaşmışsa kaçmaya devam etmeyin. Yaralarınızı
Gözden geçirin. Özellikle kanı durdurmaya çalışın.


KAÇMAK AMA NASIL?
Kaçmak sadece koşmak olmamalı, saldırganın saldırılarından en az zarar görmek ve zarar vermek de kaçma sisteminde en başta yer alır.

SON NOT:
Burada önemle vurgulamak istiyorum mücadele etmek sadece vurmak ile sınırlı değildir,
Bağırmak, tırnaklar, topuklu ayakkabı, kalem, ağlamak, hatta sapığın psikolojisine uyum
Sağlamak bir mücadeledir.

ÇOCUĞUNUZUN YANINDA SALDIRIYA UĞRARSANIZ:
Çocuğunuza önceden talimat verin. Yanınızdan ayrılmasın. Siz saldırganla boğuşmaya geçmeden önce telefonunuzu ona verin; hemen polisi aramasını söyleyin. Unutmayın iyi eğitim almış 7 yaşındaki bir çocuk bir güvenlik görevlisinden daha etkilidir. Toplum çocuğa karşı hassas olduğundan yardım daha çabuk ve etkili olacaktır.

Yukarıda verilen yönergeler acil durumda gerçekleşen saniyelik yaptırımlardır. Düşünmeye çok az vakit olacağından saldırı hala siz önlem alırken devam edebilir. Bu durumlarda ölü numarası yapmak bazen çözüm bile olabilir. Gücünüz varken kaçabilirsiniz; ama ölü numarasında saldırı cinnet geçiren için devam edebilir de. O an tercih yapmak çok zordur, gelişen olayın seyri ancak bunu belirler. Biz burada ne yazarsak yazalım sizin o an yaşadığınız durum ve ortam hayatta kalıp kalmayacağınızı belirler.

ÇOCUK ÖZ SAVUNMA TAKTİKLERİ

Çocuklarımız bizim her şeyimizidir, onlar için çalışır, onlar için yaşarız. Çocuklarımız için gerekli önlemleri alıyor muyuz? Onlara ne öğretiyoruz? Sadece “tanımadığınız kişilerden hiçbir şey alma” mı diyoruz? Peki, o tanımadığımız kişi ona saldırırsa ne yapabilir. Sizin başınıza bir trafik kazası geldi çocuk ne yapacak? Evde yalnız kaldı kapı çalıyor? Senaryolar uzayabilir.

Çocuklarımız doğru eğitilirse yeri gelir sizin hayatınızı bile kurtarabilir. Büyükler hep çocukları koruma içgüdüsüyle onlara ağır işlerin de dahil olduğu ancak aslında kendine güvenlerini kazanacakları işleri yaptıramazlar. Hâlbuki çocuklarımız inanılmaz derecede zeki ve çeviktir. Sizin geçemediğiniz her yerden geçer ve sizden hızlıdırlar, çabuk öğrenir ve hemen uygularlar

Her şeyden önce burada vereceğim ufak bilgilerin size çok yardımcı olacağını düşünmekteyim.
Uzun yıllardır çocuk öz savunma dersleri veriyorum. Günümüzde ders verdiğim bütün çocuklarda hep bir sorunla karşılaştım: Her gelen çocuğun ritim bozukluğu gösterdiğini küçük egzersizleri dahi yapamadığını gördüm. Kendi çocukluğumu hatırladığım 1970’li yıllarda biz bu hareketlerin daha karmaşıklarını tek gösterişte anlayabiliyorduk. Şimdiki çocuklar asla anlayamıyor. Bu durumu bilgisayar çağının etkisi olarak görüyorum. Bilgisayarın çocukları bedenen çok kötü etkilemiş olduğunu düşünüyorum. Ben de bunun üzerine oyunla karışık bir sistem geliştirdim. Tabii, bir günde değil ama üç ayda sistem etkili oluyor. Temel prensip olarak çocuğun ilgisi üzerine gidilerek el becerisine dayalı bir eğitim sistemi. Bunun başarılı olduğunu deneyerek gördüm. Bu konu oldukça kapsamlı olduğundan ancak başka bir kitapla anlatmak mümkün. Bu nedenle şimdilik yalnızca acil durumda yapılabilecekler konusunda bazı bilgiler vermekle yetineceğiz.


KravMaga Türk
          www.kravmaga.com.tr   info@kravmaga.com.tr  08503467430
Bu site Türk Patent Marka tescili ile korunmaktadır. 2007/49875   2017/000887