GENEL DERS BİLGİ

Dersler 60 dakika sürmektedir, Seanslar 20 kişiliktir. Krav Maga sınıfları oldukça riskli olabilir ve bu riskleri azaltma imkanı yoktur çünkü Krav Maga bir savunma sanatıdır ve gerçek hayatta kendinizi savunmanız için tasarlanmıştır. Bu nedenle sınıflar zorlu ve yorucu olabilir ancak eğitmenlerimiz sizlere doğru teknikleri öğretecek ve sizinle birlikte çalışacaklar. Böylece Krav Maga sınıflarında kendinizi güvende hissedeceksiniz.

Krav Maga Nedir?

Krav Maga, İsrail askeri güçleri tarafından geliştirilen ve kullanılan savaş sanatları tekniğidir. Kişisel savunma (self-defense) için daha basitleştirilip askeriyede kullanılan öldürme teknikleri çıkarılmış bir versiyonu, sivil hayatta açılan kurslarla öğretilmektedir. Bu kurslarda gündelik hayatta karşılaşılabilecek tehditler ve bu tehditlerden korunma yöntemleri öğretilir. Herhangi bir ring-müsabaka kurallarına bağlı olmayan, bu nedenle tekniklerinde herhangi bir kısıtlama barındırmayan krav maganın amacı dövüşmeyi değil, hayatta kalmayı öğretmektir.

Krav Maga esas amaçları şunlardır:

- Mümkün olduğunca çabuk kontratak (karşı saldırı) yapmak veya düşmandan önce saldırıya geçmek.

- Gözler, boyun ya da boğaz, yüz, karın boşluğu, kasık, kaburga, diz, ayak, parmaklar gibi: vücudun en hassas noktalarına saldırılar hedeflemek.

- Rakibini mümkün olduğunca çabuk etkisiz hale getirmek için azami etkinlik ve verimlilik.

- Çevredeki objeler kendini savunmak veya saldırı yapmak için yardımcı olarak kullanılabilir. Saldırıdan korunmaya yardımcı olabilecek nesnelere bakarken, eşzamanlı olarak tehdit ile uğraşma, çevredeki kaçış yollarını bulma, başka saldırganlar varsa başa çıkma bilincini sürdürmek.

- İdmanlar kişinin çevresine dair durumsal farkındalığını arttırmak adına, bir sokak kavgası psikolojisini anlamak için ve bir saldırı meydana gelmeden önceki potansiyel tehditleri belirlemek üzerine şekillenmiştir.

Krav Maga sisteminde Kida selam haricinde ritüeller yoktur tek amaç hayatta kalmaktır

KİDA: Kida selam vermek demektir, ibranice Yay demektir siz ok olarak eğitmene gelir kida dersiniz eğitmen sizi alır hedefiniz neyse ona yükseltir. unutmayın eğitmen bir aracıdır ve en büyük düşmanınız o olmalıdır çünkü açığınızı bulduğunda sizi hemen cezalandırır, haliyle Krav Maga sınıfında asla yenilgi ve acıya yer yoktur.

Krav Maga sınıfları risk arz eder, riskleri aza indirgemenin imkanı yoktur bu nedenle gelmeden önce riskleri bilerek akademiye kayıt olunuz.

Krav Maga Hareketleri

Krav Maga, kişinin doğal reflekslerini eğitmeye ve geliştirmeye yöneliktir. Buna bağlı olarak öğrenci, farklı fiziksel tehdit durumlarında uygulayabileceği basit fakat etkili tekniklerden oluşan bir savunma yeteneğine sahip olur. Bunların bazıları; boyun kitleme, boğma ayı sarılışı, giysiden yakalama ve el tutuşları (kavrama)dır. Krav Maga, Kata'ya veya belli bir sıraya dizili hareketler zincirine sahip değildir. Kişi, bir saldırıyı bertaraf etmek için basit hareket dizilerini, herhangi bir diğer dinamik hareketlerle birleştirerek kullanır. En önemli prensip; yeni durumlara hızlı adapte olabilmektir.

Aynı zamanda, öğrenciler başlangıçta etkili yumruk ve tekme atabilmeyi öğrenirler. Örnek olarak: Rakipten boks tekniği ile gelen bir yumruğa karşı, geleneksel dövüş tekniklerinden bir tekme ile dize veya kasıklara yapılabilecek bir vuruş kullanılabilir. Bunun yanı sıra, yeni başlayanlar için doğru düşüş ve yuvarlanma bilgileri de öğretilir. Krav Maga Tekniklerinde devinim hareketleri önemlidir özellikle; Retzev

RETZEV NEDİR?

Retzev; Devinim bir kaç tekniği bir çok kere uygulamak rakip etkisiz hale gelinceye kara üç teknik yap bunlardan biri dirsek, yumruk ve diz olsun 3saniyede oradan uzaklaş hayatta ve ayakta kal eğer bir saldırıda defense sonrası diz, dirsek ve yumruk kombineleri yapmaz iseniz o rakip yere düşmez ve sizinle boğuşma sürecine girer, amaç çok hızlı statik hareketler ile oradan hızlı ayrılmak esastır. Retzev Krav Maga sisteminin esas amaç ve ruhunu anlatır.

Krav Maga Kuşak Sıralaması

Krav Maga'da, geleneksel Savunma Sanatlarında olduğu gibi kuşak sistemi veya da LEVEL (Seviye) sistemi vardır. Beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi yada Level 1-2-3-4-5 sıralaması takip edilir. Bu sıralamalardaki eğitimler şu şekildedir:

Bazı sistemlerde rütbe vardır askeri seviye olarak kullanılır kuşak yoktur.

-Practıtıoner, Graduate, Expert Her Bölüm 5 seviyeden oluşur. Krav Maga Turk Rütbe sistemini kullanır kuşak yoktur.

SEVİYELER

  • PRACTITIONER:P1-P2-P3-P4-P5 / Her seviye arası 3 Ay

  • GRADUATE: G1-G2-G3-G4-G5 / Her seviye arası 6 Ay

  • EXPERT: E1-E2-E3-E4-E5 /Her Seviye arası 1 Sene

  • Instructor seviyesi: Graduate

- Birinci Seviye: Temel savunma ve dövüşe giriş uygulamaları. Temel duruş pozisyonları, hareketleri, yumruk, tekme, dirsek ve diz darbelerini içerir.

- İkinci Seviye (Sarı Kuşak): Yumruk ve tekme çeşitleri, ani saldırı çeşitleri ve yumruk darbelerine karşı savunma tekniklerini içerir.

- Üçüncü Seviye (Turuncu Kuşak): Atak-savunma bilgisinin ve temel tekniklerin geliştirilmesini içerir. Ateşli silahlara, bıçak ve sopa gibi saldırı unsurlarına karşı savunma öğretilir.

- Dördüncü Seviye (Yeşil Kuşak): Teknik yeteneklerin ileri düzeyde geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır. Silahlı saldırıya karşı savunma, birden fazla kişiyle dövüş ve yer dövüşü öğretilir.

- Beşinci Seviye (Mavi ve Kahverengi Kuşak): Teknik pekiştirme ve geliştirmeye yoğunlaşılır. Tüm savunma ve saldırı teknikleri birleştirilir.

Krav Maga'da, geleneksel savunma sanatlarında olduğu gibi kuşak sistemi veya LEVEL (Seviye) sistemi vardır. Sivil hayatta uygulanır patch ve diğer rütbeler askeri sistemde uygulanmaktadır. Bazı akademilerde antrenörün askeri geçmişinden dolayı sistemi uygulayabilir. Unutulmamalıdır ki Krav Maga salon sistemi spor değildir savaş sanatıdır. İçerisinde silah olduğundan diğer sistemlerden ayrılır ve mesleki (polis, asker) eğitim olarak yapılır.

Bu sıralama beyaz, sarı, turuncu, yeşil, mavi, kahverengi kuşaklar veya Level 1-2-3-4-5 şeklinde takip edilir. Her seviyede farklı eğitimler verilir. Birinci seviye, temel savunma ve dövüşe giriş uygulamalarını içerir. İkinci seviye (sarı kuşak), yumruk ve tekme çeşitlerini, ani saldırı çeşitlerini ve yumruk darbelerine karşı savunma tekniklerini içerir. Üçüncü seviye (turuncu kuşak), atak-savunma bilgisinin ve temel tekniklerin geliştirilmesini içerir. Dördüncü seviye (yeşil kuşak), tekniğin ileri düzeyde geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılır. Beşinci seviye (mavi ve kahverengi kuşak), tüm savunma ve saldırı teknikleri birleştirilir.